Opinie na różne tematy związane z aranżacją wnętrz tel. 512 548 136 www.kuchnie-vena.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Jak zaprojektować wygodną szafę ?

Niezwykle istotną sprawą w aranżacji wnętrz jest wiedza o normach, czyli mówiąc prościej o standardowych wymiarach. Poznanie tych typowych wymiarów pozwoli nam już na etapie budowy domu na odpowiednie usytuowanie otworów drzwiowych i okiennych. W mojej pracy bardzo często spotykam się z problemem brakujących centymetrów. Jest to dość bolesne w skutkach. Za brak odpowiedniego zaplanowania wnętrza musimy płacić niewygodą przez wiele lat.

 

Na początku powinien być projekt wnętrza, czyli zwyczajnie plan, a dopiero potem działanie.
Zbyt płytka wnęka na szafę czyni ją nieergonomiczną. Minimalna głębokość szafy wnękowej z drzwiami przesuwnymi wynosi 65 cm. Mniejszy wymiar powoduje, że przy przesuwaniu drzwi ubrania będą się nam przycinały i spadały z wieszaków.
Rozbierając to na drobne - wieszak z ubraniem ma przeciętnie 55 cm, system drzwi przesuwnych zajmuje 10 cm, czyli sumując 65 cm to minimum, które należy zapewnić na taką szafę. Komfortem jest posiadanie wnęki o głębokości 70 cm. W takiej szafie swobodnie wisi odzież zarówno letnia jak i ta grubsza, zimowa.

 

Długość na krótkie ubrania przy przeciętnym wzroście powinna wynosić ok. 100 cm, natomiast na sukienki i płaszcze 140 – 170 cm.

Oczywiście można zastosować typ wieszaków wysuwanych do przodu, jednak rozwiązanie takie ogranicza naszą możliwość przeglądu garderoby na jeden rzut oka.
Standardem również są wymiary związane z zabudową mebli kuchennych. Wysokość góry blatu dla ludzi przeciętnego wzrostu wynosi 85 cm. Planując blat wpuszczany w okno zamiast parapetu powinniśmy zachować wymiar 82 cm do dna parapetu (blatu) od ułożonej podłogi.
Oczywiście meble kuchenne można wykonać dowolnej wysokości, ale nieregulowalna wysokość zmywarki nie pozwala na zminimalizowanie tego wymiaru.

 

Projektant wnętrz Urszula Tomaszewska

Nasze strony www:

  • aranżacje wnętrz 
  • projekty wnętrz 

Blogi związane z aranżacją wnętrz:

  •  aranżacje wnętrz - co warto wiedzieć
  • meble kuchenne - ergonomia kuchni
  •  projektant wnętrz radzi - o kolorach, formach, problemach itd
  • projektowanie wnętrz - to nie takie trudne
  • Urszula  Tomaszewska - projektowanie to moja pasja i zawód
  • aranżacja kuchni - urządzamy ergonomiczną kuchnię
  •  szafy - różne artykuły związane z projektowaniem

 oraz mój blog prywatny

  • moje rysowanie - na to niestety zawsze brakuje mi czasu  


Jestem również ekspertem w portalu www.we-dwoje.pl w dziale " Dom - porady projektanta wnętrz" 
Zapraszam do zadawania na nim pytań zwiazanych z aranżacją  wnętrz. 

 sobota, 19 stycznia 2013, kuchnievena
Aranżacje Wnętrz Lublin Vena Projekty wnętrz, meble kuchenne, szafy http://www.kuchnie-vena.pl/ kuchnie lublin, projekty wnętrz, aranżacje wnętrz, szafy na wymiar

Polecane wpisy